Kaiac Canoe
Scurt istoric al kaiacului si canoei.

Originile bărcilor pentru a putea traversa mici curgeri de apă, lacuri au fost stabilite cu aproximație între anii 8200 si 7600 î.Hr. Izvoarele istorice ne trimit atat la aboringienii australieni cat si la popoarele indigene din bazinul amazonian sau din America de Nord dar, si la fenicieni recunoscuti pentru arta navigatiei.

Denumirea de „kayak” vine de la tribul Inuit din Canada ce folosea o ambarcatiune ascutita la ambele capete, construita din piele de foca si folosita pentru transport, pescuit sau la vanatoarea de balene si foci. Etimologic, termenul de canoe este foarte vechi si a fost preluat din vechiul caraibian „kenu” ajungand in spaniola sub forma de canoa. Primele forme de canoe au fost rudimentare fiind obținute prin scobirea buștenilor.

 

Infiintarea sectiei.

In anul 1969, Tamas Livius, un tînar absolvent al scolii de maistri din Arad care practicase mai întîi kaiac- slalom pîna prin 1957, iar apoi kaiacul-sprint soseste la Combinatului Chimic din Pitesti (Arpechim) , care cauta activ mîna de lucru calificata pentru constructia sa. In plimbarile sale prin Parcul Strand observa pozitia rîului, nu departe de centrul orasului si, fiind un impatimit al sporturilor nautice face toate demersurile pentru a obtine tot ce era nevoie pentru crearea unei sectii de kaiac-canoe.

Astfel,  în 1972, la initiativa domnului Tamas Livius se naste sectia de kaiac-canoe a Clubului Sportiv Municipal Pitesti ce isi va desfasura activitatea in baza nautica din Strand inca folosita in prezent de grupa pregatita de antrenorul maestru Agoston Siposs. Intre anii 1981- 1982, cu ajutorul domnului Pop Valeriu, directorul judetean de atunci al regiei apelor, a fost construit alaturi de sala de forta, bacul de vaslit pentru pregatirea de iarna situat sub tribuna stadionului. De altfel, Domnul Pop a avut o implicare determinanta dealungul timpului in dezvoltarea materiala a sectiei.

In anii 1980, in zona Lanariei incep lucrarile de realizare a unui canal destinat practicarii sporturilor nautice. In anul 1990 se incepe constructia bazei nautice (formata din: sala de forta, camin, vestiare, sauna, hangar pentru ambarcatiuni) si finalizata la inceputul anilor 2000. In aceasta baza isi desfasoara activitatea grupa de sportivi pregatita de  antrenorii Gheorghe Din si Alexandru Din.

Dezvoltarea materiala a sectiei cat si din punct de vedere al performantelor incepe odata cu transferul in anul 1984 de la Clubul Sportiv Chimia Ramnicu Valcea al Antrenorilor Emeriti Ioan si Gizella Siposs. Tot in acel an, pana la finalizarea lucrarilor de la Baza Nautica si a canalului de pregatire si competitii din Bascov-Budeasa, se va pregati in baza sportiva din Strand si Lotul National de Juniori I (actual C.N.O.P.J.) sub indrumarea Dl.Ioan Siposs.

In prezent activitatea sectiei se desfasoara la baza nautica de pe lacul Td.Vladimirescu.

 

Antrenori care au activat sau sunt inca in activitate:

 

1972 – 1983            Antrenor Livius Tamas, fondatorul sectiei de kaiac – canoe.

1978 – 2010            Antrenor Emerit Florin Uta

1984 – 2002            Antrenor Emerit Gizella Siposs

1984 – 2007            Antrenor Emerit Ioan Ladislau Siposs, din 1978 si pana in 2012 a pregatit ca antrenor coordonator sau secund  Loturile Olimpice si Nationale de Seniori cat si  Lotul National de Juniori I/Centrul National Olimpic Pentru Juniori

1986 – 1998            Antrenor Andrei Igorov, medaliat cu argint la Jocurile Olimpice – Tokio, 1964

2006 – 2008            Antrenor Maestru Dumitru Bercea

1998 –                       Antrenor Maestru Gheorghe Din         (din 2016 si antrenor secund C.N.O.P.J, grupa canoe)

2002 –                       Antrenor Maestru Agoston Siposs      (antrenor Lot National Juniori 2)

2016 –                       Antrenor Alexandru Din

 

Performante:

Multiple rezultate internationale obtinute la Campionatele Mondiale si Europene de Tineret si Juniori. Sectia se claseaza in mod constant in primele 5 cluburi din tara si, reuseste sa obtina pana in prezent peste  400 de medalii la campionatele nationale pentru seniori, tineret, juniori 1, 2 si cadeti:

 

Numele si prenumele Rezultat Competitia (categoria si anul) Antrenor

 

Ion Milosoiu 1 loc IV Campionatul European de Juniori, 1981 Florin Uta
Constantin Lupu 1 loc II, III, IV Campionatul Mondial de Juniori, 1987 Florin Uta
Simona Carstei participare Campionatul Mondial de Juniori, 1989 Gizella si Ioan Siposs
Mihai Enache 1 loc III Campionatul Mondial de Juniori, 1993 Florin Uta
Mihai Comandasu 3 locuri I

2 locuri I si un loc II

Campionatul Mondial de Juniori, 1999

Campionatul European U23, 2000

Gizella si Ioan Siposs
Catalin Stanciu 1 loc IV/VII

1 loc VI

Campionatul European de Juniori, 2000

Campionatul European U23, 2002

Gizella si Ioan Siposs
Florian Florica 1 loc VII

1 loc VI/VII

1 loc I, V si 2 locuri VI

Campionatul European de Juniori, 2002

Campionatul Mondial de Juniori, 2003

Campionatul European de Juniori, 2004

Gizella si Ioan Siposs
Octavian Stoica 1 loc VI/VII

2 locuri IX

Campionatul Mondial de Juniori, 2003

Campionatul European U23, 2004

Gheorghe Din
George Ghitulescu 1 loc II

1 loc IV/VII

1 loc I si 2 locuri II

2 locuri II, 1 loc IX

Campionatul Mondial de Juniori, 2007

Campionatul European de Juniori, 2007

Campionatul Balcanic de Juniori, 2007

Campionatul European de Juniori, 2008

Gheorghe Din
Alexandru Tolea 1 loc IV

1 loc IV/VII

1 loc I si 2 locuri II

Campionatul Mondial de Juniori, 2007

Campionatul European de Juniori, 2007

Campionatul Balcanic de Juniori, 2007

Gheorghe Din
Dorin Stanisteanu 1 loc IX Campionatul European de Juniori, 2008 Agoston Siposs
Mihai Cristi 1 loc IX

1 loc II/III

1 loc II/III

Campionatul European de Juniori, 2008

Campionatul Mondial de Juniori, 2009

Campionatul European de Juniori, 2009

Gheorghe Din
Robert Marinescu 2 locuri II Campionatul Balcanic de Juniori, 2009 Agoston Siposs
Ghita Constantin 1 loc I (Finala B) Campionatul Mondial de Juniori, 2009 Agoston Siposs
Daniel Burciu 1 loc IV

1 loc V/VII

1 loc VI

Campionatul Mondial de Juniori, 2011

Campionatul European de Juniori, 2011

Campionatul European U23, 2012

Agoston Siposs
Razvan Rotaru 1 loc VI Campionatul Mondial de Juniori, 2015 Agoston Siposs
Ionut Peleu 1 loc VI

1 loc VIII

Campionatul Mondial de Juniori, 2017

Campionatul European de Juniori, 2017

Gheorghe Din
Cristian Nicolescu Participare

1 loc II (Finala B)

Campionatul Mondial de Juniori, 2017

Campionatul European de Juniori, 2017

Agoston Siposs
Stefania Luca Participare

1 loc VIII

Campionatul Mondial de Juniori, 2017

Campionatul European de Juniori, 2017

Gheorghe Din

Sportivii sectiei componenti ai loturile nationale de seniori, tineret, juniori 1 si 2 (Ion Milosoiu-Kb, Ghita Niculina-Kf, Bogdan Racasan-Kf, Veronica Stan-Kf, Elena Plopeanu-Kf,  Gheorghe Din-Cb, Dorin Mihesan-Kb, Constantin Lupu-Cb, Pavel Anfimov-Cb, Constantin Tintoaca-Kb, Mioara Bungau-Kf, Silvia Beliciu-Kf, Simona Carstei-Kf, Mihai Enache-Kb, Ionut Stefan-Cb, Mihaela Teaca-Kf, Gheorghe Comandasu-Cb, Andrei Igorov-Cb, Parvu Mihai-Cb, Florian Florica-Kb, Octavian Stoica-Kb,  Ionut Ionascu-Kb,   Alexandru Mihalcea-Cb,  George Ghitulescu-Cb, Alexandru Tolea-Cb,  Dorin Stanisteanu-Kb, Cristian Mihai-Cb,  Robert Marinescu-Kb,  Constantin Ghita-Kb, Alexandru Maria-Kb,  Daniel Burciu-Kb,  Alexandru Peleu-Cb,  Remus Ograda-Cb,  Alexandru Din-Cb,  Lucian Dragoi-Kb,  Robert Rotaru-Kb,  Razvan Rotaru-Kb, Daniel Onete-Cb, Ionut Peleu-Cb, Cristian Nicolescu-Kb, Alexandru Cioboata-Kb, Stefania Luca-Cf,  Teodor Matei-Cb,  Raul Bratu-Cb, Gabriel Stan-Kb, Adrian Duca-Kb, Cirje Alexandru-Cb, Stefan Costache-Cb, Furdui Mihail-Kb, Toma Alexandru-Cb, Stepan Victor-Cb, Stepan Adrian-Cb)

Noutati din Kaiac Canoe