Atletism

Sectia de atletism s-a infiintat in anul 1965, cand clubul se numea Clubul Sportiv Orasenesc Pitesti,iar din 1972 sectia face parte din CSM Pitesti.

Printre primii antrenori au fost: Ion Vorovenci, Luca Malusanu, Cornel Stanescu, Ion Moraru, Ilie Nicolae, Dumitrescu Laurentiu, Stefan Gheorghe. In anii 1970-1980 se regaseau tehnicieni precum Mihai Tintonescu, Ion Veliciu, Nicolae Gagiu, Mircea Porcescu, Constantin Rizon, iar dupa 1980-1990 Liodor Pescaru, Natalia Andrei, Dan Betini, Doina Anton, Costantin Gheorghe.

Nume  
Ion Moraru  
Nicolae Gagiu  
Ion Tamasanu  
       
Ion Vorovenci      
Cornel Stanescu      
Luca Malusanu      
Ion Moraru      
Ilie Nicolae      
Dumitrescu Laurentiu      
Stefan Gheorghe      
Mihai Tintonescu      
Ion Veliciu      
Nicolae Gagiu      
Mircea Porcescu      
Constantin Rizon      
Natalia Andrei      
Dan Betini      
Doina Anton      
Costantin Gheorghe      

 

 

Jocurile Olimpice

Spanu( Anton) Doina, editia din 1976, antrenor Ilie Nicolae
Adina Anton, editia din 2004, antrenor Doina Anton
Otilia Ruica Esanu, editia din 2004, antrenor Ionut Esanu

Campionate mondiale, seniori, juniori I si II

State Georgeta(sen), loc 2 cu echipa Romaniei, antrenor Dan Betini
Adina Anton, loc 1 la lungime juniori I, antrenor Doina Anton

Mentionam si alti sportivi cu prezente la aceste competitii: Manafu Norica, Cristina Vasiloiu, Donovici Daniel, Dumitru Adriana, Doaga Ioana, Mircea Oana, Carnaru Adrian, Dragomir Adrian, Dragomir Denisa, Daroczi Ciprian.

Jocurile Mondiale Universitare

Doina Anton, Betini Dan, Pescaru Liodor( loc 3)

Campionatele Europene de seniori, tineret si juniori

Doina Anton, de doua ori locul III, Manafu Norica, loc III la stafeta, Cristina Vasiloiu( juniori), loc 1 la 1500 si 3000m, participare la seniori, Adina Anton, loc 2 la juniori, loc 3 la tineret,

Medaliati la Campionatele Balcanice, Campionate nationale de seniori, tineret si juniori:

Goanta Stefan, Tabacioiu Ion, Nicolae Soare, Betini Dan, Coroja Valentin, Corbea Iacob, Gavrila Constantin, Ion Valentin, Codrea Marius, Cristea Mihai, Susa Dan, Bortoi Mirela, Tanase Ionut, Enache Ionut, Matei Catalina, Stan Constantin, Valcu Bogdan, Tudora Marius, Dumitru Lucian, Costache Alin, Turcu Marius, Georgescu Gheorghe, Gagiu Nicolae, Chirila Rodica, Boaja Cosmina, Carnaru Adrian, Dragomir Adrian.

Sportivi ai sectiei cu recorduri nationale:

Coroja Valentin, Ion Valentin, Carnaru Adrian, Valcu Bogdan, Vasiloiu Cristina, Codrea Marius, Doaga Ioana, , Pescaru Liodor, Stan Constantin.

Colectivul tehnic al sectiei în prezent

Gheorghe Constantin, coordonator si antrenor maestru
Coroja Valentin – antrenor maestru
Mirela Borțoi – antrenor maestru
Betini Dan- antrenor maestru
Eșanu Otilia- antrenor maestru

 

Noutati din Atletism